1 lipca 2013

Jak i w czym kąpać niemowlaka? Czyli słów kilka o Łazience Bobasa



Pojawienie się nowego członka rodziny da się odczuć w każdym zakątku mieszkania, również w łazience. Na półce z kosmetykami musi się znaleźć miejsce dla "pachnidełek" i innych drobiazgów dla maluszka, a w rogu łazienki na dziecięcą wanienkę. Jak i w czym kąpać w takim razie niemowlaka? Co powinno znaleźć się w łazience?

Jak kąpać?
Pierwsza kąpiel noworodka dla świeżo upieczonych rodziców jest wyzwaniem i stresem większym niż nie jeden egzamin na studiach. Pamiętam jak dzisiaj, gdy na pluszowym misiu ćwiczyliśmy z mężem, jak najlepiej trzymać naszego pierworodnego podczas kąpieli i stoczyliśmy o to spory spór :)  Z czasem, a już na pewno przy kolejnym dziecku, nabiera się i doświadczenia, i dystansu. Podstawowe rzeczy na temat kąpania niemowlaka powinniście usłyszeć na szkole rodzenia, jeżeli na nią uczęszczacie. Najlepszy obrazkowo-słowny opis właściwego obchodzenia się z dzieckiem podczas kąpieli znalazłam w Poradniku opieki i pielęgnacji małego dziecka przygotowanym przez Instytut Matki i Dziecka (strony 28-29) lub Poradniku dla rodziców Szpitala Św. Rodziny w Warszawie (strony 20-22). Możecie również obejrzeć krótki filmik instruktażowy na portalu Wirtualnej Polski Dzieci.pl.  

W czym kąpać?
Dziecko można oczywiście kąpać i w wannie, i w wanience, i w umywalce. Pozwolimy sobie postawić na jeden sprawdzony i stosowany chyba przez 90% rodziców sposób czyli plastikową wanienkę dla dziecka. 

Oto kilka słów uzasadnienia:
  1. Higiena i sterylność jest kluczowa w opiece nad noworodkiem. Należy zachować ją również podczas kąpieli.
  2. Trzymanie i kapanie noworodka w wanience jest najwygodniejsze jeżeli chodzi o możliwość umycia wszystkich części ciała. Również w przypadku, gdy któraś część ciała nie powinna być moczona zgodnie z zaleceniami lekarza. Później, jak już dzidziuś jest bardziej stabilny w siedzeniu na przykład, można z wanienki zrezygnować i kąpać malucha nawet pod prysznicem.
  3. Przygotowanie kąpieli w wanience pozwala nam na dostosowanie odpowiedniej temperatury wody, rozprowadzenie emolientów etc. 
  4. Dziecko, któremu kąpiel sprawia radość, może spędzić w wodzie więcej czasu.

I kilka rad:

  1. Nie kupujcie wanienki w najmniejszym rozmiarze. Dziecko bardzo szybko rośnie i przestanie mieścić się w wanience. 
  2. Wanienki w zestawach/komodach kąpielowo - pielęgnacyjnych są chyba bez wyjątku bardzo małe (do 86 cm). 
  3. Kurek odpływu w wanience jest na pewno pomocny, ale nie niezbędny.
  4. Nie przeinwestujcie. Kupcie najprostszy model wanienki - my takie używamy i sobie bardzo chwalimy. To wydatek rzędu 25 zł. Takie rozwiązania jak wbudowany termometr przestaną mieć dla Was znaczenie po tygodniu praktyki w kąpaniu niemowlaka. 
  5. Zupełnie nie sprawdzają się dmuchane wanienki turystyczne.  

Zależnie od możliwości lokalowych oraz własnych preferencji musicie zdecydować, na czym postawić wanienkę. Może ona stać bezpośrednio na podłodze, na innym meblu w łazience (warunek musi być stabilnie i umożliwiać swobodny dostęp opiekuna), w wannie (acz nie zawsze trzymanie dziecka w takiej pozycji jest wygodne; znajdziecie w internecie różne rozwiązania umożliwiające mocowanie wanienki na wannie) lub na specjalnym stojaku (my mamy firmy Kris, model bez suszarki, koszt ok. 60 zł). Osobiście polecam to ostatnie rozwiązanie. Co prawda wydatek większy niż sama wanienka, ale zdecydowanie opłacalny i praktyczny! Osoba kąpiąca ma optymalną pozycję i wysokość do trzymania dziecka, a wanienka stoi bardzo stabilnie. Drugie rozwiązanie, zwłaszcza jak nie macie miejsca na stojak w łazience, także przetestowane w praktyce, to wanienka postawiona na podłodze, a obok (też na podłodze) przewijak - bardzo prosto można najpierw na przewijaku dziecko rozebrać, potem przenieść do wanienki, wykąpać i z powrotem na przewijak dokończyć czynności pielęgnacyjne takie, jak suszenie, czesanie, przemywanie buźki etc. Stabilnie, bezpiecznie i całkiem wygodnie:)

Za zbędny zakup uznajemy takie "udogodnienia" w kąpieli jak leżaczek dla kąpania czy profilowana gąbka do kąpieli - choćby nie wiem, jak tą gąbkę prać, jest to jednak kłębowisko bakterii...

Czym myć?
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i takiego samego podejścia potrzebuje. Noworodek nie brudzi się w sposób taki jak dziecko roczne i starsze czy dorosły. Potrzebuje po prostu odświeżenia skóry, a nie szorowania. Do mycia dziecka wystarczy sama ręka. Jeżeli koniecznie chcecie coś w niej mieć, proponuję kawałek gazy - jest mięciutka, delikatna, tania (1 m2 kosztuje ok 2-3 zł, a potrzebujecie co najwyżej 1/4 z tego) i możliwa do wyprania/wygotowania nawet po każdej kąpieli (dzięki czemu jest sterylna). Sprawdzony sposób jeszcze w pokoleniu naszych rodziców, gdy innych opcji nie było.:)

Jeżeli chodzi o kosmetyki stosowane do kąpieli niemowlaka, stosujemy zasadę niezbędnego minimum tj. mydełko dedykowane dzieciom lub emolient. Więcej na ten temat napisałyśmy w poście Kosmetyczka Bobasa. I właśnie całą Kosmetyczkę Bobasa zabierzcie z sobą do łazienki na czas kąpieli. 

Czym wycierać po kąpieli?
Dziecko po kąpieli należy jak najszybciej otulić i wytrzeć. Można oczywiście zrobić to zwykłym kąpielowym ręcznikiem (wypranym w proszku dla niemowląt), ale ja cenię sobie ręczniki z kapturkiem dedykowane właśnie niemowlakom i małym dzieciom (wypróbowałam marki Bobas, MotherCare i Ikea i zdecydowanie polecam tą ostatnią - są grube i mięciutkie, a przy tym wydają się być niezniszczalne:)). Proponuję Wam kupić na początek 2 ręczniki do kąpieli. Nie jest dobrym pomysłem przenoszenie dziecka zaraz po kąpieli (prosto z wanienki, nawet otulonego w ręcznik) do innego pomieszczenia. Jeżeli nie możecie umiejscowić przewijaka na stałe w łazience, przenieście go tam na czas kąpieli.  

Tytułem podsumowania, podstawowe wyposażenie Łazienki Bobasa to:
  1. wanienka (+ ewentualnie stojak pod wanienkę)
  2. ręcznik do kąpieli - 2 szt.
  3. Kosmetyczka Bobasa (w tym mydełko lub emolient)
  4. przewijak (przynajmniej na czas kąpieli)
  5. opcjonalnie myjka lub gaza do mycia.

Przeczytajcie również nasze wcześniejsze posty. Z serii Wyprawka Bobasa opublikowałyśmy już:
1. Wyprawkę dla Bobasa do szpitala
2. Kosmetyczkę Bobasa
3. Szafa Bobasa
4. Kuchnia Bobasa dla dzieci karmionych piersią
5. Kuchnia Bobasa dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym

Przeczytajcie również koniecznie, co należy spakować dla dziecka do szpitala w poście: WYPRAWKA DLA NIEMOWLAKA DO PORODU? To naprawdę nic trudnego!

5 komentarzy :

  1. Ja na początku obawiałam się, że dziecko może mi się zsunąć z rąk w wodzie, która już jest "namydlona", więc na dno wanienki dawałam pieluszkę tetrową. Mnie to rozwiązanie podsunęły niezależnie mama i teściowa. Kiedy kąpaliśmy we dwójkę, jedno trzymało, a drugie myło. Nie było aż takiej obawy o ześliźnięcie. Ale kiedy potem bywało tak, że sama kąpałam, lub sam mąż - pieluszka była bardzo pomocna. I można ją było prać w wysokiej temperaturze, by była sterylna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A co Pani sądzi o wiaderku do kąpieli?
    Z jednej strony brzmi ciekawie, ale mam pewne obawy o główkę dziecka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany i przede wszystkim szczegółowy wpis. Zabrakło mi jednak jednej istotnej informacji - co ile powinno się kąpać noworodka? Ile mam, tyle różnych opinii! Bardzo chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.

    Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Swoje dzieci kąpałam i kąpię codziennie. Oprócz efektu higienicznego, dla dzieci to również wspaniała zabawa. :) Nie zabierałabym im tej chwili przyjemności. :)
      Opinii pewnie co najmniej tyle i szkół rodzenia. Wiem, że w niektórych krajach europejskich są zalecenia, aby dzieci nie kąpać przez 1 tydzień po porodzie, a później nie częściej niż raz na dwa dni. I dzieci kąpane rzadziej i dzieci kąpane codziennie wyrastają zapewne na równie zdrowych i radosnych ludzi :)

      Usuń
  4. Jestem w ciąży i właśnie się interesuje takimi rzeczami, żeby później jak urodzę to się tym nie zajmować, bo bedą inne rzeczy na głowie. Dzięki za ten wpis!

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...