3 grudnia 2012

Kosmetyczka bobasa, czyli jakie kosmetyki są niezbędne dla noworodka?


Pewnie każda z przyszłych mam zastanawiała się, jakie kosmetyki wybrać dla noworodka. 
W aptekach i drogeriach jest zatrzęsienie wszelkich rodzajów płynów, mydeł, pudrów, kremów etc dla niemowlaków. Naprawdę, ciężko się zdecydować na te najbardziej odpowiednie dla naszego dziecka.

No bo skąd właściwie wiadomo, które będą najlepsze? 

Przede wszystkim apelujemy o zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku:) Zwłaszcza na początku, kiedy tak naprawdę nie wiadomo, jaką skórę będzie miał nasz maluch, czy będzie alergikiem, czy nie. Oczywiste jest, że jakieś kosmetyki musimy kupić na start, ale ograniczmy się do tych najbardziej niezbędnych. 

A więc, co właściwie jest niezbędne do pielęgnacji dzidziusia? 
Przedstawiamy Wam własną sprawdzoną listę z osobistymi uwagami na temat marek.

  • Dobry krem do pupy – to podstawa codziennej pielęgnacji skóry malucha – nam sprawdziły się następujące marki: linomag (zielony), bephanten, sudocrem (działa bardzo wysuszająco i raczej należy stosować go krótko). Możecie również poprosić waszego pediatrę o wypisanie recepty na maść robioną w aptece (tańsza i skuteczniejsza niż wszystkie gotowe preparaty, a nie jest niczym innym jak "bazą" stosowaną do wszystkich kremów).
  • Środki do mycia/środki do kąpieli – polecam mydełko – w przypadku moich dzieci sprawdziły się Bambino oraz Nivea. Mydełko może być też stosowane zamiennie z nawilżającymi środkami do kąpieli (tzw. emolientami), które mają również właściwości myjące, a bardzo dobrze sprawdzają się, zwłaszcza w przypadku dzieci z problemami skórnymi. Na rynku jest duża oferta tego typu środków. My wypróbowaliśmy Oilatum.
  • Duże bawełniane waciki do mycia buźki
  • Nawilżane chusteczki – niezbędne do czyszczenia pupki malucha przy zmianie pieluszek – mi najbardziej odpowiadały marki Bambino i Pampers, ale próbowałam tez Nivea i nie były złe. Jeżeli Wasze dziecko jest uczulone na mokre chusteczki (a niektóre maluchy mogą być uczulone nawet na chusteczki typu "soft"), to znakomicie sprawdzi się po prostu zestaw dużych płatków kosmetycznych dla dzieci (zazwyczaj prostokątne np. Cleanic) i kubek z wodą z mydłem 
  • Nożyczki do paznokci – polecam takie przeznaczone specjalnie dla małych dzieci z zaokrąglonymi końcami (sprawdziłam Canpol oraz Baby Ono i zdecydowanie polecam tą drugą markę)
  • Woda przegotowana – absolutna konieczność – do codziennej pielęgnacji buźki dzidziusia
  • Roztwór soli fizjologicznej w ampułkach - do przemywania oczu,
  • Zestaw do pielęgnacji pępka – zdania na temat pielęgnacji pępka są podzielone, nawet wśród lekarzy - obecna tendencja propagowana w szpitalach położniczych jest taka, aby utrzymywać pępek w czystości i suchości lub ewentualnie stosować octenisept… aczkolwiek wciąż wielu lekarzy pediatrów uważa, że najlepiej do tego celu służy zwykły spirytus 70%. Ja przy pierwszym dziecku stosowałam spirytus i pępek goił się bez żadnych problemów. Przy drugim nie używałam niczego na początku, potem octenisept, a potem pediatra kazała mi przemywać jednak spirytusem:) Dowiedzcie się u swojego pediatry i same zdecydujcie.
  • Szczotka do włosów z miękkim naturalnym włosiem - ważne, by czesać główkę malucha :)
  • Pieluszki -  jednorazowe lub wielorazowe - w zależności od możliwości materialnych lub preferencji ekologicznych:) 
  • Krem "sezonowy" do buzi - zależnie od pory roku: w zimie krem natłuszczający (np. Lipobase lub marki Iwonstin), latem krem z filtrem najlepiej 50. Niezależnie od kremu sprawdźcie dokładnie za każdym razem, czy na pewno krem może być stosowany dla dziecka w wieku Waszego malucha (nieliczne dopuszczone są od 1. miesiąca życia, nieco więcej od 6. miesięcy); zanim kremem wysmarujecie większą powierzchnię ciała sprawdźcie na dłoni dziecka odrobinę kremu żeby upewnić się, że nie wywołuje reakcji alergicznych.
  • Aspirator do nosa (ewentualnie gruszka, choć tej nie polecamy) - niezbędny do odciągania wydzieliny z noska malucha i niezastąpiony w przypadku infekcji. 
W kolejnych postach przedstawimy Wam nasze opinie na temat niektórych kosmetyków dla dzieci.  
Liczymy na Wasze opinie i komentarze!

Sprawdźcie też, co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka do porodu.

19 komentarzy :

  1. bardzo pomocne wpisy
    przydałby sie wpis o mleku modyfikowanym

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nusca, dziekujemy bardzo - postaramy się coś napisać w tym temacie.

      Usuń
  2. I znowu bardzo pomocne rady :). Nie wiedziałam o istnieniu czegoś takiego jak aspirator, rozumiem że jest to mniej drażniący dla dziecka sposób, bo przy gruszce jest wrzask :). A co do kremów do pupy - to nie lepsze są zasypki? Ja pamiętam że moja mam pupy rodzeństwo zasypywała pudrem a nie smarowała :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękujemy za liczne pozytywne komentarze. Właśnie po to by podzielić się własnymi doświadczeniami i wiedzą stworzyłyśmy bloga. :)

    Aspirator jest skuteczniejszy w usuwaniu wydzieliny z nosa - siłę ssania regulujesz sama. Końcówkę aspiratora przykładasz do noska dziecka, a nie wkładasz do niego. Aspirator jest więc skuteczniejszy i delikatniejszy od gruszek, które znamy jeszcze ze swojego dzieciństwa.
    Polecamy gotowy zestaw kosmetyków jak na zdjęciu https://www.facebook.com/photo.php?fbid=654996857863006&set=pb.479362022093158.-2207520000.1377260386.&type=3&theater do zakupienia na naszych aukcjach na Allegro lub bezpośrednio mailowo wyprawkabobasa@gmail.com. Możemy również przygotować indywidualny zestaw z innych kosmetyków i akcesoriów takich marek jak BabyOno, Bobas, Bambino, Nivea, Skarb Matki. W przypadku zainteresowania, prosimy o kontakt mailowy na ww. adres.

    Pudry dla dzieci są wciąż dostępne, ale osobiście nie znam ani jednej mamy, która by je stosowała. Do pupki w przypadku moich dzieci najlepszy był Linomag lub maść robiona w aptece (zapytaj o nią pediatrę przy pierwszej wizycie). Odparzona od pieluszek skóra, żeby mogła się szybko zregenerować powinna być dobrze natłuszczona i nawilżona.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też bardzo polecam Linomag, ma świetny skład, jest tani, małe opakowanie ale baaaardzo wydajne. Chusteczki polecam z Netto lub Reala najlepszy skład i cena! Generalnie jeżeli chodzi o kosmetyki dla dzieci to trzeba bardzo uważać i koniecznie wczytywać się w skład!

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy możecie polecić jakiś krem do buzi dla niemowlaka. Mój syn przyjdzie na świat w styczniu i jaki krem stosować przed wyjściem na spacer?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj!
      zerknij na nasz post o kremach na zimę: http://wyprawkabobasa.blogspot.com/2013/01/zima-zima-kremy-na-zime-dla-niemowlat.html

      my stosujemy lipobase - jestem z niego zadowolona.

      Usuń
  6. bardzo pomocny ten artykuł dziękuję :) dużo łatwiej było pisać listę zakupów dzięki wam ;) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy emulsją do kąpieli np. Oliatum (ale nie tą 2 w 1 do stosowania od 1 dnia, chodzi mi o samą emulsję, dla starszych dzieci) można umyć dziecko, czy potrzebne jest dodatkowo mydełko? z góry dziękuję za pomoc

    OdpowiedzUsuń
  8. Kochanie, co do chusteczek nawilżanych to bardzo często te "soft" mają skład niczym tablica Mendelejewa, w tym płyn, którym są nasączone zawiera PEG pochodne ropy, a nawet bisfenol A! Sprawdzajcie dokładnie skład - podpowiem, że im krótszy skład, tym lepiej, a te najbardziej renomowane firmy (N**a, P**ers, J&J*son) dodają do tych chustek substancje, których w nich nie powinno być...

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja i w ciąży i w pielęgnacji dzieci zawsze zwracałam i zwracam uwagę na skład. Im mniej chemii tym lepiej. Ja zaufałam Emolientom - załatwiają całą pielęgnację:) Mycie, nawilżanie, podrażnienia :) moje dzieci nigdy nie miały odparzeń lub innych podrażnień skórnych.

    OdpowiedzUsuń
  10. czy polecany przez was linomag zielony to linomag maśc?

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, ja rodzę początkiem maja i niewiem jaki krem do ochrony buzki mojego maleństwa mam kupic jak bedziemy wychodzic ze szpitala i wogole potem jak bedziemy wychodzic na spacery

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po takiej zimie w maju powinna być już piękna wiosna. :) O zimowych kremach ochronnych możesz więc zapomnieć. Na lato na pewno przyda się krem z filtrem. Zapraszamy do lektury posta o kremach na lato! http://wyprawkabobasa.blogspot.com/2013/05/jaki-krem-na-lato-i-sonce-dla.html

      Ale przede wszystkim, najmłodsze dzieci chronimy przed słońcem, wiatrem poprzez osłanianie, unikanie słońca. Nie smarujemy buzi wychodząc ze szpitala, bo skórka dziecka jest bardzo delikatna i nie wiemy jeszcze jak dziecko może zareagować na ten czy inny krem. Najlepiej jest osłonić fotelik/nosidełko, w którym przenosimy dziecko tetrową pieluszką na czas przenoszenia z budynku do samochodu.

      Usuń
  12. Odpowiedzi
    1. Osobiście polecam. Stosowałam u moich dzieci od pierwszych dni życia, bo miały mocno przesuszoną skórę.

      Usuń
  13. co sądzisz o kremie ochronnym przed wiatrem i zimnem z rossmanna, marki babydream i ich sprayu z filtrem przeciwsłonecznym +50 dla niemowląt i dzieci??

    OdpowiedzUsuń
  14. Mój Maluszek urodzi sie pod koniec marca. Jestem na etapie wybierania kosmetyków - co Panie myślą o serii Dzidziuś z Polleny Ostrzeszów i mydle w płynie z Białego Jelenia. Położna w szkole rodzenia mówiła o emolientach jako lekach które powinny być stosowane dopiero kiedy pojawią sie problemy ze skórą maleństwa, więc na początek chciałabym kupić coś "normalnego" a nie leczniczego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Popieram - emolienty są dla dzieci, które mają CHORĄ skórę, a nie po prostu suchą. Są to kosmetyki na bazie olejów mineralnych! Nie powinny być stosowane w pielęgnacji niemowląt bez wyraźnego wskazania lekarskiego.

      Usuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...