22 lipca 2013

Niezbędnik młodej mamy czyli jak to wszystko ogarnąć?

Książki dla młodych rodziców są pełne sformułowań "twoje życie po narodzinach dziecka zmienia się diametralnie". Babcie powtarzają "zobaczysz, nie będzie tak jak dawniej". W oczach przerażenie "jak to wszystko ogarnąć?". Też tak miałyście? Ja tak, ale radości z oczekiwania na narodziny czy to pierwszego, czy drugiego dziecka nikt nie potrafił mi zmącić :)

Ale fakt faktem, szczególnie przy pierwszym dziecku, przystosowanie się do nowej rzeczywistości łatwe nie było. Mały spał niewiele, jadł tak często, że zapominałam już kiedy go karmiłam i z której piersi, czy na pewno podałam już witaminy. Spisywałam wszystko na karteczkach (zgodnie z zaleceniami lekarza), ale wiecznie gdzieś je gubiłam albo nie wiedziałam, która którego dnia dotyczy. I bardzo żałuję, że notatnik Maluszka Czas czyli Plan Aktywności Dzień po Dniu 0-12 m-cy odkryłam dopiero przy moim drugim dziecku. Polecam wszystkim młodym mamom, które szukają kieszonkowej (czytaj: "torebkowej" :)) wersji notatnika dostosowanej do potrzeb mamy i niemowlaka. 
I zdecydowanie jest to notatnik niezbędnik, a nie pamiętnik z pierwszego roku życia maluszka. Nie ma w nim miejsca na wklejanie zdjęć, pierwszych włosków etc. Jak dla mnie, to wielki plus, bo nie potrzebuję nosić archiwum z sobą. ;)


Notatnik podzielony jest na 3 sekcje: Dzień i Noc Maluszka, Niezbędnik Mamy i Notes.

W pierwszej części znajdziecie szablonik na każdy z 365 pierwszych dni i nocy dziecka, w którym z  łatwością odnotujecie godziny i sposób karmienia, czas drzemek i zabawy, zmiany pieluszek. Szczególnie przy niemowlakach z problemami, regularne notatki pozwolą lepiej poznać maluszka i wspólnie z pediatrą zdiagnozować problemy czy dolegliwości występujące u dziecka. Nikt nie zna i nie rozumie lepiej dziecka, jak mama. Ale pojemność maminej pamięci jest ograniczona ;) 
Co kilka dni znajdziecie słów kilka o rozwoju mowy dziecka, o tym jak zrozumieć kilkutygodniowe niemowlę (czyli krócej niż Tracy Hogg o języku niemowląt ;) BRAWO!), pomysły na pamiątkę z dzieciństwa, magiczne czynności, które ukoją płacz niemowlaka, kilka faktów o wzroku niemowląt, sposoby na lepszą organizację czasu zabieganej mamy i inne. 

Niezbędnik Mamy to zdecydowanie część do lektury, nie tylko dla mamy. Znajdziecie w tej części następujące informacje:
 1. Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
 2. Skoki rozwojowe
 3. Siatki centylowe
 4. Karmienie w pierwszych miesiącach życia
 5. Sen maluszka
 6. Czas na zabawę
 7. Podstawy pielęgnacji maluszka
 8. Szczepienia
 9. Pierwsza pomoc
 10. Urlop macierzyński, wychowawczy, ojcowski i tacierzyński.
 11. Becikowe

Ogromne uznanie za styl i wykonanie notatnika. "Niecukierkowa" tonacja kolorów przypadła mi bardzo do gustu. Twarda okładka dzienniczka zapinana jest na gumkę, wymiary adekwatne do damskiej torebki (15x15x2 cm), kartki zamocowane na rolce. Z pewnością dzienniczek wytrzyma próbę czasu najbliższych 12 miesięcy. 

Czego mi zabrakło?
 1. Jednego miejsca na wpisanie wyników pomiarów okresowych wagi, wzrostu, obwodu głowy i klatki piersiowej, tak aby śledzić rozwój malucha i mieć szybki dostęp do tych informacji (bez potrzeby sięgania po książeczkę zdrowia dziecka).
 2. Kalendarza. Dla mnie wystarczająca byłaby jedna kartka na miesiąc z miejscem na zanotowanie 2-3 słów przy dacie, a usprawniłaby mi zdecydowanie planowanie wyjazdów, wizyt u lekarza, szczepień etc. W tej chwili i tak muszę dodatkowo sięgać po drugi kalendarz.
 3. W Niezbędniku Mamy informacji i ściągawki dot. rozszerzania diety niemowląt. 

Wniosek: zdecydowanie polecam zakup notatnika Maluszka Czas mamom zabieganym i zdezorientowanym w nowej rzeczywistości, które chcą uporządkować sobie informacje o swoim dziecku, jego rozwoju i zwyczajach i chcą je mieć zawsze przy sobie. 
Wspaniały pomysł na prezent dla młodej mamy!

5 komentarzy :

 1. A gdzie można nabyć taki notes i w jakiej cenie? Wydaje mi się, że to może być świetny prezent dla młodej mamy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Notes można nabyć w większych księgarniach lub księgarniach internetowych (wystarczy wpisać tytuł dzienniczka w wyszukiwarce i wyświetli się lista sklepów). Cena to ok. 30zl.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamom preferującym mniej tradycyjne - aczkolwiek bardzo praktyczne - narzędzia szczerze polecam elektroniczną wersję rejestracji i kontroli czynności wykonywanych przy dziecku. A tych jest naprawdę niemało. Ja osobiście używam aplikacji "Total Baby" na iOS, która w przyjazny, intuicyjny sposób pozwala na monitorowanie m.in. przyrostu wagi, ilości spożywanego przez malucha pokarmu, jak również pomaga zapanować nad pielęgnacją typu wymiana pieluszek czy kąpiele. Aplikacja umożliwia ustawienie różnego rodzaju alarmów-przypominaczy - jednorazowych lub cyklicznych, zastępując budzik. Fajną rzeczą jest opcja generowania raportów - dla własnej wiedzy i/lub w celu podzielenia się spostrzeżeniami z lekarzem - oraz funkcja porównania wagi/wzrostu dziecka do norm określonych siatkami centylowymi. Miły dodatek stanowi możliwość prowadzenia a'la pamiętnika w postaci albumu ze zdjęciami opatrzonymi datą i notatkami. Szczerze polecam jako nowoczesną alternatywę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydałby mi się taki notatnik, aby jeszcze lepiej zaplanować sobie rozkład dnia.:)

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...