3 marca 2014

Wyprawka dla wcześniaka - czyli co potrzebne dla wcześniaka?

Od wielu miesięcy piszemy o tym, jak przygotować się na przyjście na świat naszego maleństwa, kiedy spakować torbę do szpitala i co powinno się w niej znaleźć. Obydwie miałyśmy to szczęście, że nasze ciąże przebiegały bez większych komplikacji, dzieciaczki urodziły się zdrowe i w terminie.
Pamiętamy bardzo dobrze to niecierpliwe wyczekiwanie i odliczanie do daty wypisanej w karcie ciąży. Ale życie czasami zaskakuje, a maluchy wcześniej niż przewiduje teoria medycyny chcą znaleźć się na tym świecie. Przychodzą na świat wcześniaczki, jeszcze bardziej delikatne i wymagające jeszcze większej opieki niż dzieci urodzone w terminie.

 
Na narodziny wcześniaka w większości przypadków przygotować się nie da. Mamy więc nadzieję, że na ten tekst trafią tatusiowie wcześniaków lub ich bliscy, którzy mają wesprzeć mamę i młodych rodziców w niespodziwanym obrocie zdarzeń i przedterminowym przyjściu na świat długo oczekiwanego maleństwa. Sama znalazłam się rok temu w podobnej sytuacji, gdy urodził się mój siostrzeniec. Przetrząsnęłam Internet w poszukiwaniu informacji, co takiemu Maleństwu i mamie będzie potrzebne, jak obchodzić się z tak kruchą istotką.
 
Na początku pokuszę się o stwierdzenia z pogranicza medycyny... Z dużym prawdopodobieństwem i mama i maluszek spędzą w szpitalu więcej czasu niż przy standardowym porodzie drogami natury dziecka "w terminie". Nie siejemy więc paniki. Wszystko da się zorganizować na czas! Słuchamy również uważnie lekarzy, ich wskazań, zaleceń, rad. Od stanu zdrowia Maluszka i mamy zależy co i kiedy będzie im potrzebne. Nie bójcie się więc pytać o wszystko i na każdym kroku!


Najogólniej jednak...

Co dla maluszka?
 
Duża część wcześniaczków pierwsze doby swojego życia spędza w inkubatorze, gdzie mają ciepło jak na słonecznej plaży. Nie potrzebują więc żadnych ubranek. I jak na plażowiczów przystało, występują wyłącznie w majteczkach (czytaj pieluszkach). Jaki rozmiar pieluszek dla wcześniaka? Rozmiar pieluszek wybierzcie zależnie od masy urodzeniowej dziecka. Na rynku odstępny jest rozmiar "0" dla dzieci z wagą do 2,5 kg (np. Pamers Premium Care). Pieluszki w rozmiarze "1" dedykowane są maluszkom z wagą od 2 do 5 kg. 
 
Dla wcześniaka w szpitalu potrzebujemy Wyprawkę dla dziecka do szpitala, o której przeczytacie tutaj.
Kilka jednak istotnych komentarzy:
1. Dla wcześniaka potrzebujemy zazwyczaj ubranka w rozmiarze mniejszym niż "standardowe" 56 cm czy 62 cm, które przygotowuje się do szpitala. (pomocne posty: Jakie i ile ubranek kupić dla niemowlaka? Czyli słów kilka o Szafie Bobasa., Jak kupować ubranka dla niemowlaka?, Encyklopedia garderoby niemowlaka.) Rozmiar ubranek zależny jest od wagi urodzeniowej dziecka. Najmniejszy rozmiar, jaki udało mi się znaleźć to 32 cm. Skóra wcześniaczków jest bardzo delikatna. Ważne więc, aby w ubrankach zastosowano kryte szwy wewnętrzne, ukryto metki i metalowe zapięcia. Dzidziuś jest wtedy w mniejszym stopniu narażony na otarcia i podrażnienia. Niektóre modele ubranek dla wcześniaczków posiadają specjalne otwory, które umożliwiają wyprowadzenie przewodów aparatury medycznej. Wcześniaczki mają bardzo mało tkanki tłuszczowej, więc szybko się wyziębiają. Kupując zestaw ubranek dla takiego dziecka pomyślcie o cieplejszych pajacykach i skarpetkach (np. frotte), koniecznie jednak bawełnianych. Pamiętajcie, że wszystkie rzeczy musza być obligatoryjnie wyprane w proszkach/płynach dla niemowląt i wyprasowane (pomocne posty:  W jakiej temperaturze prać ubranka dla dzieci?, Jak prać dziecięce ubranka?).
2. Z przyczyny jak powyżej, maluszkowi gdy będzie już poza inkubatorem przyda się dodatkowe okrycie w postaci nawet kilku kocyków. Kocyk będzie potrzebny również do "kangurowania" czyli czasu gdy mama i dzidziuś mogą się przytulać ciałko do ciałka. Dla wcześniaczków i wszystkich maluszków dotyk mamy jest bezcenny.

Co dla mamy?

Mama wcześniaczka będzie potrzebowała wszystkiego, co znajduje się w Wyprawce dla Mamy, o której możecie przeczytać tutaj. Dodatkowo musimy zatroszczyć się o:
1. Laktator - najlepiej elektryczny. Mama i jej ciało przygotowane jest na proces laktacji. Mleko mamy jest najbardziej wartościowym pokarmem dla maluszka, a już tym bardziej wcześniaczka. Często jednak stan zdrowia maluszka nie pozwala na przystawianie dziecka do piersi mamy. Wtedy z pomocą przychodzi laktator, którym mama ściąga pokarm i dostarcza personelowi opiekującemu się wcześniaczkami do podania. Na większości oddziałów położniczych takie laktatory można wypożyczyć. Na dłuższą metę warto jednak mieć własny.
2. Torebki do sterylizacji butelek i laktatora w mikrofalówce np. Medela (do kupienia w aptece lub sklepie z artykułami dziecięcymi). W warunkach szpitalnych jest to najłatwiejszy sposób na sterylizację butelek i elementów laktatora.
Po powrocie do domu mogą Wam się przydać:
1. monitor oddechu - nie wszystkie organy wcześniaczków zdążyły się odpowiednio rozwinąć, jedną z dolegliwości wcześniaczych jest bezdech; monitor oddechu pozwoli na szybką reakcję ze strony rodziców w przypadku wystąpienia bezdechu u maluszka 
2. waga - pozwoli na kontrolowanie przyrostu wagi dziecka; niekiedy zalecane jest ważenie dziecka przed i po karmieniu by było wiadomo ile zjadło   (w większości dużych miast na pewno znajdziecie miejsca, poradnie laktacyjne, w których można wypożyczyć wagę na określony czas; często będzie to tańsze rozwiązanie niż zakup wagi; przyrost masy ciała, ważenie przed i po karmieniu).
Faktyczna potrzeba ich wykorzystania zależy jednak od stanu ogólnego zdrowia dziecka. Koniecznie więc zapytajcie lekarza prowadzącego o potrzebę zakupu tego lub innego urządzenia.

Na koniec kilka adresów internetowych dla rodziców dzieci urodzonych przed terminem:

Gdzie kupić ubranka dla wcześniaków?
www.prematurebabystore.com.pl  (rozmiary od 44 cm)
www.gattino.pl (rozmiary od 38 cm)
www.sklep.dlawczesniaka.pl (rozmiary od 32 cm)
www.kappahl.pl (rozmiary od 44 cm)

Dziękujemy Mamie Piotrusia za pomoc w napisaniu tego posta. :)

Jesteście rodzicami wcześniaczka? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, przydatnymi adresami. Możecie pomóc innym rodzicom.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...