8 stycznia 2013

Czym oczyszczać nosek niemowlaka podczas kataru?


Sezon wirusowy w pełni - chorują wszyscy - dorośli i dzieci. Warto wcześniej się dowiedzieć, jak radzić sobie z katarem u niemowlaka. A jeśli macie jeszcze starsze dzieci w domu, przedszkolne lub szkolne, niestety pewnie nie uda się skutecznie odseparować malucha od wirusów i nie unikniecie pewnie nawet lekkiego przeziębienia:(

Pytanie, jak radzić sobie z katarem i przeziębieniem u dziecka zdecydowanie powinno być   skierowane do pediatry. Z naszej strony dzielimy się tylko i wyłącznie naszymi prywatnymi doświadczeniami. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, dziecko powinien zawsze obejrzeć lekarz.

W przypadku kataru noworodków rynek oferuje nam 3 rozwiązania, które my przetestowałyśmy na własnych dzieciach i polecamy pierwsze dwa:):
 
1. Aspirator do nosa lub inaczej odciągacz kataru, znany również powszechnie jako Frida od urządzenia wynalezionego i opatentowanego przez szwedzkich laryngologów i wprowadzonego do sprzedaży przez firmę NasalProdukter AB. Urządzenie jest w pełni bezpieczne dla dzieci od pierwszych dni życia. Składa się z tuby i wężyka zakończonego ustnikiem. Tubę przykłada się do noska dziecka (w przeciwieństwie do gruszki nie wkłada jej się do otworu nosowego), natomiast ustnik wkłada się do ust i poprzez zassanie odpowiedniej ilości powietrza przez opiekuna wyciąga wydzielinę z nosa. Urządzenie wyposażone jest w filtr z gąbki, który chroni przed wydostaniem się wydzieliny z tuby. Także nie trzeba się obawiać, że wydzielina dostanie się do ust opiekuna :) Zdecydowanie skuteczna w usuwaniu wydzieliny i naprawdę dobrze oczyszcza nosek. Niestety nie chroni opiekuna przed zarażeniem się, w szczególności w przypadku kataru wirusowego. Dlatego polecamy szczególnej uwadze również rozwiązanie nr 2.
Obok Fridy w tej kategorii znajdziecie również aspiratory takich marek jak Canpol Babies, Sopelek, Marimer. 

2. Katarek - właściwie to również aspirator, ale jego zasadnicza różnica polega na tym, że "siłę ssącą" zapewnia nie opiekun, lecz najbardziej pospolity, obecny w każdym domu odkurzacz. Specjalna konstrukcja aspiratora zapewnia, że siła ssąca nie jest zbyt duża. Urządzenie może być stosowane od pierwszego miesiąca życia dziecka. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie producenta http://www.katarek.pl/. Ze swojej strony gorąco polecam ten aspirator. Oprócz swojej podstawowej funkcji  jaką jest odciągnięcie kataru dziecku rozwiązuje dodatkowo 2 problemy:
 • pozwala na uniknięcie zarażenia chorobą opiekuna (w przeciwieństwie do tradycyjnych aspiratorów)
 • umożliwia odciąganie kataru dziecku tym samym urządzeniem przez osoby obce (babcia, opiekunka) - unikamy brania do ust ustnika, którego wcześniej używał koś inny, lub zwyczajnie takie, dla których proces odciągania nosa przez zwykły aspirator jest nieprzyjemne.
Jedyny minus, to, że do każdego odciągania trzeba wyjmować i rozkładać odkurzacz :) Choć u nas w okresie infekcji stanowi po prostu stały element wyposażenia łazienki i tam udajemy się zwyczajowo na procedurę oczyszczenia noska. 

3. Gruszka - urządzenie w kształcie właśnie gruszki zakończone końcówką, którą wkłada się do noska wcześniej ściskając "gruszkę". Po czym, jak już włożymy końcówkę do noska, puszczamy "gruszkę" i teoretycznie wydzielina powinna zostać zassana i wyciągnięta z noska. Niestety naszym zdaniem gruszka zupełnie się nie nadaje do dokładnego oczyszczania noska malucha. Przy pierwszym katarze mojego malucha gruszka w ogóle nie zdała egzaminu - nie byłam w stanie wyciągnąć nic, maluch się denerwował, ja też i w konsekwencji gruszka wylądowała w koszu. Nie polecam :)

Warto jednak wiedzieć również jak czyścić prawidłowo nosek dziecka.
W pierwszej kolejności powinniśmy wprowadzić do otworów nosowych dziecka niewielką ilość roztworu soli morskiej. Po drugie, czekamy 2-3 minuty. A dopiero potem ściągnąć wydzielinę za pomocą gruszki, aspiratora czy katarku z noska dziecka. No i pamiętajmy - nie wkładajmy urządzeń głęboko do noska. Tak naprawdę wystarczy tylko przyłożyć do otworu nosowego:)

I trzeba także zaznaczyć, że wszystkie urządzenia do odciągania kataru z noska należy utrzymywać w czystości i myć po każdym użyciu, a raz na jakiś czas warto również sparzyć wrzącą wodą. 

O innych przedmiotach i kosmetykach, które powinny znaleźć się w kosmetyczce bobasa przeczytacie w poście: Kosmetyczka bobasa, czyli jakie kosmetyki są niezbędne dla noworodka?

5 komentarzy :

 1. Zdecydowanie polecam Katarek. To najlepszy gadżet dla dzieci, który mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna sprawa...zwłaszcza taki montowany do odkurzacza

  OdpowiedzUsuń
 3. też mam pozytywne doświadczenia z tym urządzeniem...również polecam

  OdpowiedzUsuń
 4. jak dla mnie jest to świetny wynalazek! polecam wszystkim mamom

  OdpowiedzUsuń
 5. Katarek jest niezastąpiony. Moja córcia ma katar alergiczny i bez tego trudno byłoby nam się obejść.

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...