1 stycznia 2013

Co zabrać na spacer dla niemowlaka?

W końcu przyjdzie czas, gdy zabierzemy naszego malucha na spacer. Na początku będą to krótkie wyjścia, a z czasem zaczniemy wyruszać na coraz dłuższe, nawet kilkugodzinne eskapady:) Stoję na stanowisku, że nawet zima nie powinna być nam straszna!

Ale co zabrać ze sobą na spacer? To zależy od tego, jak długi spacer planujemy i czy daleko od domu. 

Jeśli wybieracie się na krótkie wyjście w pobliżu domu, to właściwie niewiele rzeczy trzeba zabrać, ponieważ w każdej chwili można wrócić do domu, nawet jeśli dzidziusia trzeba przebrać. Proponowałabym wziąć jedną pieluszkę tetrową na wypadek, gdyby maluchowi się ulało i smoczek, jeśli dzidziuś używa. 

A co z wyjściami kilkugodzinnymi? Tu wypada się porządnie zaopatrzyć na wszelkie możliwe okoliczności:) Poniżej lista rzeczy, które moim zdaniem koniecznie trzeba zabrać:
 • pieluszki jednorazowe na zmianę - oczywiście w zależności od długości spaceru, ale ja z reguły biorę 4-5 pampersów. Wierzcie mi, maluch może "zużyć" kilka pieluszek w ciągu kilku minut! :)
 • chusteczki nawilżane - do wytarcia pupy, ale też dla nas, żeby odświeżyć np. ręce
 • krem do pupy - najlepiej mieć jakieś małe "wyjściowe" opakowanie, żeby nie zabierał zbyt dużo miejsca
 • woreczki na brudne pieluszki - na wypadek, gdyby w pobliżu miejsca, w którym przebieramy dziecko nie było kosza na śmieci - mogą być specjalne służące do tego celu, które dodatkowo pachną (np. paklanki) albo kilka zwykłych torebek jednorazowych (w końcu wyrzucimy brudną pieluchę do pierwszego najbliższego kosza)
 • minimum jeden komplet ubrań na zmianę - w zależności od długości planowanego spaceru można wziąć 2 komplety. Ja na wyjścia tak do 4 godzin biorę jeden komplet składający się (w okresie zimowym) z koszulki/body i śpioszków/rajstopek. Naprawdę o tym nie można zapomnieć - dziecko może zabrudzić ciuszki nawet, gdy ma pampersa, a poza tym może ulać i pomoczyć sobie koszulkę.
 • 2 pieluszki tetrowe lub flanelowe - do wytarcia buzi dziecka, jak mu się uleje, do ochrony własnej odzieży przy odbijaniu niemowlaka albo do karmienia
 • podkładka do położenia dziecka przy przewijaniu - może to być taka specjalna podkładka - często dostępna w zestawach z torbami do wózków lub kupiona w sklepach dla dzieci, ale może do tego celu służyć zwykła pieluszka flanelowa. Ważne, aby dziecko nie dotykało bezpośrednio "publicznego" przewijaka albo innego miejsca, na którym przebieramy malucha (mi zdarzało się nie raz przebierać dziecko np. na ławce w parku)
 • jedzenie - jeśli nie karmicie piersią - do tego będzie też potrzebna butelka oraz jakiś ocieplacz na butelkę, aby pokarm nie był zbyt zimny
 • smoczek - jeśli dziecko używa
 • gryzak, grzechotka, zabawka - dla kilkumiesięcznego dziecka, bo mniejsze dzieci nie będą się umiały jeszcze bawić
 • folia przeciwdeszczowa - jeśli spodziewamy się opadów deszczu
 • parasolka przeciwsłoneczna - w upalne dni, żeby malucha nie raziło w oczy. Może też do tego celu służyć cieniutka pieluszka tetrowa, którą się wiesza na wózeczku i osłania dziecko - trochę gorzej to może wygląda, ale spełnia swoją funkcję.
 • kocyk - do przykrycia malca
 • coś do picia i przegryzania dla nas:)
To wszystko dobrze jest zapakować w jedną specjalną sporą torbę, którą można powiesić na wózku - jest wtedy wygodnie  i wszystko jest pod ręką.

No i oczywiście trzeba pamiętać, aby niemowlaka ubrać odpowiednio do pogody, ale o tym doskonale wie każda mama:)

A jeśli chcecie dowiedzieć się, w co ubrać noworodka przy wypisie ze szpitala, zajrzycie na posta: Jak ubrać dziecko przy wypisie ze szpitala po porodzie?

1 komentarz :

 1. Dobrze napisane :) Z zimowym ekwipunkiem mieliśmy trochę kłopotów, żeby się zdecydować na dobry śpoworek. W koncu znaleźliśmu :) Dorzuciłabym do listy jeszcze termoforek na chłodniejsze spacery (my mamy misia z wkładami żelowymi, można to aktywować na zewnątrz, wiec bardzo przydatne :) (nie wiem czy mogę napisać nazwę- mr b).

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...