28 stycznia 2013

Jakie podkłady poporodowe kupić?

Podkłady poporodowe są obligatoryjnym i jednym z pierwszych elementów wyprawki dla mamy. Zanim napiszemy jakie podkłady poporodowe kupić, postaramy się odpowiedzieć na prozaiczne pytanie: "co to są podkłady poporodowe?". Niczym nadzwyczajnym nie jest fakt, że większość z nas nie wie, co to takiego dopóki nie zostanie mamą. 
 
Co to są podkłady poporodowe?
Podkłady/wkłady poporodowe to bardzo duże, bardzo chłonne i w 100% bawełniane podpaski. Nie obejdzie się bez nich żadna młoda mama. Choć rozmiar może przerażać ;), możecie być pewne, że doskonalszego rozwiązania nie ma i korzystają z nich setki mam w tym samym czasie. Zazwyczaj mają najprostszy prostokątny, nieanatomiczny kształt.

Dlaczego podkłady poporodowe a nie zwykłe podpaski?
 1. Podkłady poporodowe są duuuże i bardzo chłonne, co pozwala na wchłonięcie się wydzieliny połogowej (w pierwszych 2 tygodniach bardzo obfitych krwawień, przypominających miesiączkę, lecz wielokrotnie od niej intensywniejszych, a będących efektem oczyszczania się macicy po porodzie). 
 2. Podkłady poporodowe są bawełniane, co pozwala na  optymalny dostęp powietrza i gojenie się ran poporodowych.

Podkładów poporodowych będziecie używały od dnia porodu co najmniej przez pierwsze 1-2 tygodnie po porodzie (kiedy krwawienie jest bardzo obfite). Spokojnie możecie więc jeszcze przed porodem zakupić 2-3 opakowania. Zmieniać należy je co najmniej przy każdej wizycie w toalecie. Po tym okresie, jeżeli krwawienie jest mniejsze, możecie zastąpić je zwykłymi bawełnianymi podpaskami, a następnie wkładkami.

Podkłady poporodowe są do nabycia w każdej aptece, większości sklepów stacjonarnych i internetowych z artykułami dla niemowląt, na Allegro.pl.

Jakie podkłady poporodowe kupić?
Oferta na polskim rynku nie jest zbyt szeroka i sprowadza się chyba do wyboru między następującymi produktami:
 1. podkłady poporodowe Bella Mamma - klasyczne podkłady produkowane przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (właściciel m.in. Marek Bella i Seni). Są duże (34x10 cm) i chłonne, ale niestety kształty mają... mało anatomiczne. Poza tym nie mają paska z klejem, który umożliwia utrzymanie podkładu na miejscu. Mimo tego są zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej polecane przez położne. Często również jako jedyne obok podkładów Absorygen są akceptowane na oddziałach położniczych. Zdecydowanie ze wszystkich tutaj wymienionych najbardziej "naturalne" - bez folii, pochłaniaczy cieczy, neutralizatorów zapachu etc., co sprzyja zdecydowanie gojeniu się ran poporodowych. Cena opakowania (10 szt.) to ok. 4 zł.
 2. podkłady poporodowe Absorygen  - produkowane przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (właściciel m.in. Marek Bella i Seni),  często dostępne na oddziałach położniczych i właściwie niewiele różniące się od Bella Mama. Dostępne są w 2 rozmiarach: 27x7,5 c,m oraz 34x9 cm. Cena opakowania (10 szt.) ok. 3 zł.
 3. wkładki urologiczne Seni Lady - produkowane przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (właściciel m.in. Marek Bella i Seni); nie znajdziecie ich pod hasłem "podkłady poporodowe", ale znakomicie się w tej funkcji spełniają. Wkładki urologiczne Seni Lady są rekomendowane przez producenta dla kobiet w połogu. Mają wszystkie z ww. cech podkładów poporodowych, ale w przeciwieństwie do podkładów poporodowych Bella mają anatomiczny kształt. W pierwszym okresie połogu rekomendowany jest rozmiar Extra, następnie Normal. Wypróbowałam. Polecam! Cena opakowania Seni Lady Normal 20 szt. ok. 15 zł.
 4. podkłady poporodowe BabyOno - prostokątne, cieńsze niż podkłady firmy Bella. Nie miałyśmy okazji wypróbować. Opakowanie (10 szt.) ok. 8 zł.
 5. podkłady poporodowe Molimed Premium- produkowane przez firmę Hartmann. Podobnie jak produkty Seni mają anatomiczny kształt. Są od nich jednak bardziej chłonne. Dostępne w kilku rozmiarach. Wersja Maxi przybiera rozmiary konkretnej pieluszki dla bobasa, natomiast ma to swoje niewątpliwe zalety. Podkłady są szeroookie, więc wychodzą poza bieliznę i raczej nie ma szans, żeby ją pobrudzić. Są baaardzo długie, więc dają dobre zabezpieczenie w przód i tył, co szczególnie ważne przy konieczności spędzenia wielu godzin w pozycji leżącej (np. po cesarce) albo zabezpieczeniu się na noc. Jednocześnie są dość cienkie i przez to dyskretniejsze. Trudno dostępne (w porównaniu do wcześniej wymienionych) i zasadniczo w kanałach internetowych. Cena za opakowanie 30 szt. ok. 30 zł.  Wypróbowałam. Polecam! 
Reasumując, proponowałybyśmy Wam przed porodem zakup 1-2 opakowań najprostszych podkładów Bella Mama lub Absorygen na pierwszy dzień lub dwa po porodzie oraz jednego opakowania podkładów Molimed lub Seni Lady w dużym rozmiarze. Zależnie od intensywności krwawienia, ran poporodowych oraz  tego, które z rozwiązań przypada Wam bardziej do gustu, dokupicie sobie w pierwszym tygodniu kolejne opakowania wybranego produktu.  

Odpowiedzi na pytania: Co jeszcze powinno się znaleźć w wyprawce porodowej dla mamy? oraz Czy kupować majtki poporodowe/siateczkowe? znajdziecie w poście Co powinna zabrać do porodu mama? Czyli kuferek czy walizka - słów kilka o drobiazgach, które powinna zawierać szpitalna WYPRAWKA DLA MAMY

5 komentarzy :

 1. Właśnie szukałam takich informacji...fajnie, że tu trafiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne porównanie. Zakupiłam podkłady Molimed Premium firmy Hartmann i Bella. Hartmann jest bardziej wygodny. Pisze Pani , że jest trudno dostępny ja go kupiłam tutaj http://www.abcmalucha.eu/243,hartmann-wklady-poporodowe-anatomiczne-midi-14szt.html

  OdpowiedzUsuń
 3. jak dla Mnie te z Belli się w ogóle nie sprawdziły, beznadziejne i w ogóle nie chłonne ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem przed drugim porodem i na pewno nie zabiorę podkładów tylko zwykłe duże podpaski. Podkłady są bez kleju, ciągle się przemieszczają i brudzą. Najgorzej było, gdy w szpitalu próbowałam usiąść na wysokim łóżku i się położyć.. trzeba manewrować nimi aby były na właściwym miejscu :) a po porodzie każdy ruch sprawia ból. Oby ogromne podpaski się sprawdziły :)

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...