13 października 2013

Zabawa w czarno - białe

Nie wiem, czy powinnam to mówić, żeby nie pogrążyć siebie i męża ;)), ale mój starszy synek jest największym czytelnikiem w naszym domu. Czytamy mu klasyków dziecięcej literatury od 9. miesiąca życia, mając 2 lata „Żuka” czy „Parasol” już sam „czyta” przewracając kartki książki :) Żadna zabawka nie zajmuje go tak bardzo jak czytanie książeczek. Ale pewnie nie on jeden taki. I pewnie każdy rodzic wie, że dzieciom powinno czytać się jak najwięcej... 

Moja młodsza córeczka dostała swoją pierwszą książeczkę już w pierwszym miesiącu życia. Była to książeczka z serii „Oczami Maluszka” wydawnictwa Sierra Madre – 5 twardych tekturowych kartek z czarno – białymi ilustracjami przedstawiającymi różne przedmioty bliski maluszkowi: miś, piłka, etc.
Hmm... „sceptycznie” to chyba właściwe określenie dla mojego stosunku do tego prezentu dla tak małego dziecka. Wiem oczywiście o tym, że niemowlęta nie rozróżniają kolorów i zabawka z kontrastowymi barwami jest najwłaściwsza. Ale żeby z miesięcznym dzieckiem oglądać książeczkę??
Spróbowałyśmy w kilku podejściach :)

Gdy Mała miała 1-2 miesiące wbijała wzrok w obrazki, jakby chłonęła całą sobą znajdującą się nad nią treść. Dla noworodka, niemowlaka, który wyłącznie leży zabawka w formie książeczki nie jest jednak najłatwiejszą w formie zabawką. Entuzjazmu do oglądania starczyło nam więc na kilka razy. Zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się plansze, które można zawiesić lub postawić obok łóżeczka czy przewijaka.

Teraz nasze Maleństwo ma już 4 miesiące i swobodnie chwyta wszystkie zabawki. Wróciłyśmy więc do czarno-białej książeczki. Nasza pociecha siedząc w foteliku trzyma ją już sobie samodzielnie. I chyba bardzo jej się podoba „czytanie”, bo chłonie wzrokiem rysunki i zachwycona przebiera nóżkami :) Bardzo śmieszny widok :)

Zmieniłabym tylko formę książeczki na formę kołonotatnika tak, aby łatwiej było trzymać książeczkę i dziecku, i rodzicom, oraz aby można było ją postawić np. przed dzieckiem leżącym na brzuszku.

Książeczkę znajdziecie na pewno w dużych księgarniach internetowych, ale myślę, że również w wybranych sklepach internetowych i stacjonarnych z zabawkami dla dzieci. Niedrogi i oryginalny prezent dla niemowlaka.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...