20 sierpnia 2013

Bujaczek - leżaczek - fotelik - czy warto kupić i jaki? Idealny prezent dla niemowlaka.

Marta, nasza czytelniczka, skłoniła mnie do bliższego przyjrzenia się tematowi fotelika - bujaczka dla niemowlaka. Pamiętam jak sama zastanawiałam się, czy i kiedy taki fotelik zakupić. Zdecydowałam się na jego zakup w 2. tygodniu po urodzeniu pierwszego dziecka. Brakowało nam "czegoś" w czym mogliśmy położyć naszego małego szkraba, gdy nie spał. Samodzielne pozostanie w łóżeczku nie wchodziło w rachubę, bo kończyło się regularnym "łaaaa łaaaaa". :) 

Na zastanawianie się i poszukiwania nie miałam zbyt dużo czasu, więc poszłam śladem rekomendacji przyjaciółki, która ma o rok starszego synka. Poleciła mi fotelik marki Fisher Price (teraz jest to chyba seria Cudowna Planeta). I to był strzał w dziesiątkę! Leżaczek służy naszemu synkowi już 2 lata i dosłownie rośnie razem z nim. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie bujaczka - leżaczka - fotelika, by służył naszym dzieciom jak najdłużej?

1. Możliwość regulacji odchylenia oparcia
Jeżeli fotelik na służyć dziecku od pierwszych dni i jak najdłużej powinien mieć możliwość regulacji oparcia, tak aby niemowlak mógł odpoczywać w nim w pozycji leżącej, średniaczek półleżącej, a starszak siedzieć. Uważajcie na foteliki bez takiej regulacji - zdecydowanie nie nadają się dla noworodków, gdyż wykrzywiają maluchowi kręgosłup!

2. Możliwość stabilizacji pozycji (tak żeby się nie kołysała)
Gdy nasz "średniaczek" zaczyna siadać i wstawać, leżaczek zmienia swoją funkcję i staje się pierwszym pomocnikiem naszego dziecka przy samodzielnym siedzeniu i wstawaniu na nóżki. Konieczna jest wtedy stabilizacja fotelika (i to nie tylko z tyłu). W przypadku naszego modelu zostało to rozwiązane 2 składanymi nóżkami z przodu i tyłu fotelika. 

3. Dopuszczalna waga
Wybierajcie modele o jak największej dopuszczalnej wadze. Na naszym foteliku może siedzieć dziecko do 18 kg. Fotelik wytrzymał bez uszczerbku skakanie po nim naszego 13 kg synka, więc mogę chyba potwierdzić dane producenta ;)

4. Pasy bezpieczeństwa
Gdy dziecko staje się bardziej ruchliwe, zaczyna się podnosić i przekręcać, docenimy funkcję pasów bezpieczeństwa. Dzięki nim dziecko nie wypadnie nam z fotelika. Ostudzi również zapał starszego rodzeństwa do wyjmowania młodszej pociechy z fotelika.

5. Możliwość zdjęcia i prania obicia
Z czasem fotelik staje się "przyjacielem" naszego maluszka. Naszemu synkowi towarzyszył w różnych okolicznościach. Intensywne użytkowanie wymaga prania obicia fotelika. Ważne więc, by zdjęcie obicia było możliwe, a producent dopuszczał pranie w pralce.

6. Zabawki i inne gadżety
Fotelik ma służyć zabawie i pomagać dziecku poznawać świat. Warto więc by wyposażony był w pałąk z zabawkami. Jeżeli takiego nie ma, nic straconego. Pałąki z zabawkami z możliwością zamontowania na foteliku można dodatkowo dokupić (możemy go wtedy wykorzystać również do fotelika samochodowego). 
Ważne jednak, by pałąk z zabawkami można było zdjąć. Starsze dziecko już niemal zupełnie nie jest nim zainteresowane, a pałąk nie powinien mu przeszkadzać w samodzielnym siadaniu do fotelika.
Nasz model wyposażony był również w wibrację, która jakoby miała uspokajać dziecko... no nie wiem... na naszego malucha zupełnie to nie działało...

A czy Wy wybrałyście już bujaczek dla swojego dziecka? 

Innych pomysłów na prezent dla dziecka szukajcie w naszym poście Prezent dla noworodka - pomysły :) i tutaj.
Jeżeli zastanawiacie się co może być Wam potrzebne w pokoiku dziecka, przeczytajcie koniecznie Jak urządzić pokój niemowlaka?

3 komentarze :

  1. Taki leżaczek wygląda na super pomysł. Dzięki za wskazówki przy wyborze, na pewno sobie taki sprawię ;).

    OdpowiedzUsuń
  2. JA mam leżaczek Bright Starts "żaka". Spełnia te wszystkie warunki i myślę, że jest tańszy od tego, choć pewnie zależy od sklepu.

    OdpowiedzUsuń
  3. My mamy dokładnie taki leżaczek, kupiliśmy używany na aukcji za kilkadziesiąt złotych, w super stanie. Nowy jest moim zdaniem bardzo drogi. Moja córcia uwielbia w nim siedzieć i się bawić, przyzwyczajaliśmy ją do niego już jak miała miesiąc, bo fotelik ma regulację siedziska i dla takiego bąbla jest pozycja leżąca. Uważam, że to MUST HAVE dla każdego rodzica :)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...