13 czerwca 2013

Jaką karuzelę do łóżeczka kupić dla dziecka?

Ciocia, babcia, koleżanka zastanawiają się, co kupić dla małego człowieka. Grzechotki jeszcze w rączce nie utrzyma. Ale karuzela... to jest to! :) Kiedy kupić karuzelę do łóżeczka dla dziecka?
Karuzelę najlepiej zamontować dziecku nad łóżeczkiem, gdy zaczyna wodzić wzrokiem za zabawką czyli ok. 1 miesiąca życia. Karuzela ma rozwijać u dziecka koordynację wzrokowo-ruchową i słuchową. Należy ją zdemontować z łóżeczka, gdy dziecko zaczyna łapać zabawki rączkami i jest w stanie dosięgnąć zabawek zamontowanych na karuzeli (ok. 5 miesiąca życia).

Jaką karuzelę kupić dla dziecka?
Producenci prześcigają się w pomysłowości, wzorach, kolorach.
Wybierając karuzelę dla swojego maluszka lub na prezent, zwróćcie uwagę na następujące elementy:

1. Kolory zabawek
Zabawek nie musi być dużo, ale powinny mieć wyraźne jaskrawe kolory. Na początku niemowlaki widzą tylko ostre kolory (czarny, czerwony, biały). Unikajmy więc raczej rozwiązań w kolorach pastelowych. Może lepiej komponują się z dziecięcym pokojem, ale niekoniecznie z dziecięcymi potrzebami.

2. Materiał z którego wykonane są zabawki
Nie ma większego znaczenia. Mogą być zarówno zabawki pluszowe, jak i plastikowe, choć plastikowe łatwiej się czyści z kurzu:)

3. Z muzyką lub bez
Najczęściej karuzele na łóżeczko mają pełnić również rolę "uspokajacza" dzięki wmontowanemu elementowi dźwiękowemu. Rozwiązania są dwa: albo nakręcana ręcznie pozytywka (jedna melodia) albo pozytywka na baterie (często kilka melodii do wyboru, możliwość zmiany głośności muzyki, tryby długogrające pomagające w zasypianiu). Niezależnie od wybranej opcji (choć osobiście po doświadczeniach z pozytywką nakręcaną ręcznie postawiłabym teraz na to drugie rozwiązanie) warto wybrać karuzelę z dźwiękiem miłym dla ucha malucha i domowników. Znajdziemy karuzele z muzyką Mozarta, Bacha, szumem oceanu, odgłosami natury ;) Ale wierzcie, co podoba się nam, niekoniecznie może trafić w gust malucha. Moje dziecko miało karuzelkę z 3 utworami Mozarta i niestety, w  żaden sposób ta muzyka nie była w stanie go uspokoić, wręcz mieliśmy wrażenie, że bardziej go denerwuje....
Jeżeli chcemy, by karuzela cieszyła bardziej oko niż ucho, możemy rozważyć zakup karuzeli bez pozytywki. Bardzo ciekawe wzory i pięknie wykonane karuzele oferuje niemiecka firma Goki (dostępne w Polsce w sklepach internetowych i na Allegro).

4. Punkt widzenia... zależy od punktu siedzenia
Zwróćcie uwagę na to, że karuzelę maluszek ogląda z dołu, a nie z perspektywy osoby dorosłej, stojącej obok łóżeczka. Zadbajmy więc o to, by zabawka była atrakcyjna z jego, a nie naszego punktu widzenia:) 
Poza tym karuzela powinna być zamontowana tak, aby znajdowała się na środku łóżeczka na wprost buzi dziecka lub trochę poniżej. Nie powinna być montowana tak, aby dziecko patrząc na karuzelę zadzierało główkę do góry lub patrzyło na jeden bok. 

5. Opcje dodatkowe
Ludzka pomysłowość nie ma chyba granic... :)
Karuzele dostępne na rynku są już wyposażone w:
 • pilota 
 • światełko nocne
 • projektor (np. wyświetlający gwiazdki nad głową dziecka)
 • "inteligentny uspokajacz" (automatyczne włącznie muzyki i ruchu przy płaczu dziecka).

Wśród producentów karuzeli do łóżeczek znajdziecie znane dziecięce marki: Fisher Price, BabyOno, Canpol, Tiny Love, Chicco, Goki .
Rozstrzał cenowy dość duży (zależny od bogactwa opcji dodatkowych) - od ok. 40 do ok. 250 zł. 

Szukacie innych pomysłów na prezent dla niemowlaka? Zapraszamy do lektury naszego wcześniejszego posta: Prezent dla noworodka.

5 komentarzy :

 1. U Nas jedna z babć kupiła taki leżaczek jaki opisywałam w ostatnim poście ;) Super się sprawdził, udany zakup. :)

  www.hipijo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy dokładnie ten sam model leżaczka. Naprawdę jeden z bardziej udanych zakupów. Starszy synek korzysta już od dwóch lat z niego. Teraz do użytkowników leżaczka dołączyła nasza druga kilkutygodniowa córeczka. Jedna z niewielu zabawek i mebelków, które "rosną z dzieckiem". :) Polecam z całego serca krzesełko/bujaczek Fisher Price Cudowna Planeta!

  OdpowiedzUsuń
 3. Prosze napisz jaka dokladnie karuzele dla chlopca polecasz :) To taka kupie:) Jaka firma jaki model. Dzieki

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli ktoś trafi na ten wpis to od siebie dodam, że bardzo fajne karuzele w swojej ofercie ma babyono. Od podstawowych za śmiesznie małą kwotę bo bardziej zaawansowane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Doskonały poradnik :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...