9 września 2013

Pomysł na prezent - zabawka dla niemowlaka wiek: 0-3 miesięce

Mamą jestem wprawdzie już z niemałym doświadczeniem, ale jak przychodzi do zakupów prezentów z kategorii "zabawki" dla dzieci znajomych czy w rodzinie, mam z tym zawsze problem. Gdy nie miałam jeszcze swoich dzieci, w sklepie z zabawkami potrafiłam spędzić godzinę zastanawiając się i przebierając między zabawkami najlepszymi dla małej pociechy. Czy nie za trudna, czy nie nazbyt oczywista, czy do przytulania, czy edukacyjna ... I myślę, że nie ja jedyna miałam takie dylematy :)
Generalnie jestem zwolennikiem zabawek, które uczą i rozwijają u dzieci nowe umiejętności. Pluszakom (z wyjątkiem obowiązkowego "misia do przytulania", którego każde dziecko mieć musi) mówię kategoryczne NIE :)
Śledząc rozwój naszych dzieci, postaramy się podpowiedzieć Wam, jaka zabawka jest najbardziej adekwatna dla wieku dziecka, które chcecie obdarować. Co może interesować malucha w kolejnych miesiącach życia?

Ulubioną zabawką mojej niespełna 3-miesięcznej córeczki jest widoczna na zdjęciu zebra z atrakcjami: kółka o różnej strukturze powierzchni do chwytania, gumowe jabłko do gryzienia, pszczółka do grzechotania i lusterko do przeglądania się ;))  Zebra ma zawieszkę, która pozwala na przymocowanie zabawki w wózku, foteliku czy przy łóżeczku. I tak właśnie cały czas za nami wędruje ta mała zebra :)Jaka zabawka będzie najlepsza dla niemowlaka?
Dla 1-miesięcznego malucha najciekawszą i ulubioną zabawą jest obserwacja twarzy dorosłych, w szczególności mamy i taty, żyrandoli, lamp, okna. Dziecko nie widzi otaczającego go świata tak wyraźnie jak dorosły (wzrok noworodka jest 30 razy gorszy od wzroku dorosłego). Maluch zaraz po urodzeniu widzi obraz w kolorach czarno - białych. Więcej kolorów dostrzeże dopiero pod koniec czwartego miesiąca życia.
Pod koniec pierwszego miesiąca życia niemowlak może potrafić podążać wzrokiem za zabawką w kontrastowych barwach (biały i czarny, żółty i czerwony). Noworodek najlepiej skupia wzrok na przedmiocie oddalonym 20-30 cm od jego oczu (jest krótkowidzem). 

Dla niewtajemniczonych ;)... dziecko do 3 miesiąca życia nie potrafi złapać zabawki w rączkę, wkładać gryzaczka do buzi czy naciskać przycisków na jakiejkolwiek zabawce nawet z najpiękniejszą melodią.

Jaką zabawkę kupić na prezent dla miesięcznego dziecka? Oto kilka naszych propozycji:
1. grzechotka w kontrastowych (biały-czarny, żółty-czerwony) lub jaskrawych barwach - najlepiej jak najbardziej delikatna, lekka z cieniutką rączką, tak aby maluch w przyszłości mógł ją złapać w rączkę, 
2. książeczka z kontrastowymi obrazkami na pierwsze wspólne lektury np. z serii "Oczami maluszka" wydawnictwa Sierra Madre
3. karuzela do łóżeczka (jak wybrać karuzelę - czytaj w poście Jaką karuzelę do łóżeczka kupić dla dziecka?)
4. pałąk z zabawkami do fotelika w kontrastowych barwach
5. fotelik-bujaczek (jak wybrać fotelik-bujaczek - napiszemy już wkrótce)
6. spirala z zabawkami do łóżeczka w kontrastowych barwach
7. zabawka zawieszka do wózka w kontrastowych barwach
8. pierwszy gryzaczek (jak najmniejszy i najlżejszy).

A jaki pomysł na prezent - zabawkę macie dla maluszka do 3 miesiąca życia? O innych pomysłach na prezent dla niemowlaka i młodych rodziców przeczytacie w naszych wcześniejszych postach: 
Prezent dla noworodka - pomysły :)
Jaki prezent dla młodej mamy? Jaki prezent dla młodego taty?

4 komentarze :

  1. U nas hitem okazała się taka miękka kostka z metkami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A u nas słoneczko, każdy promień miał inny kolor i inne, mieniące się kółeczko, dodatkowo po pociągnięciu za sznurek ruszała tymi promieniami, więc efektów było dużo i było czym zainteresować Marcelke :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowane lubię, jak moje dzieciaczki bawią się gumowymi zabawkami, wiem żennie zrobią sobie krzywdy

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...