18 września 2012

WYPRAWKA DLA TATY czyli czy tata również powinien się spakować do szpitala?

Bez dwóch zdań... Tata również powinien się spakować do szpitala. Współczesna wyprawka do szpitala nie może się już obejść bez kilku drobiazgów tylko i wyłącznie na użytek głowy rodziny. Nie mówię, żeby od razu tata szykował dla siebie kolejną walizkę. Ale z pewnością kilka drobiazgów należałoby przemycić w bagażu mamy.

A wśród nich powinny się znaleźć na pewno:

1. butelka wody lub innego napoju
Adrenaliny podczas porodu na pewno nie zabraknie, ale jakiś napój się przyda, by utrzymać tatę czasami nawet przez kilkanaście godzin na nogach.

2. 2-3 ulubione batony 
Słodki "dopalacz" i napój pozwoli przetrwać ten nienajkrótszy czas. Mama czy teściowa nie będzie przecież biegła na oddział położniczy z obiadem. Choć znam i takie historie ;)
Nam temat prowiantu gdzieś uciekł... i skończyło się na tym, że mąż w chwilę po pojawieniu się Michasia na świecie pobiegł do szpitalnego barku na jajecznicę :)

3. klapki lub inne wygodne obuwie na zmianę
W jednym miejscu zalecają obuwie na zmianę z celów czysto pragmatycznych, czyli tata też musi mieć komfortowo, inni traktują to jako element higieny i polityki czystości w szpitalu. Czasami wręcz możecie zostać poproszeni o zakupienie jednorazowego sterylnego ubrania (zazwyczaj do nabycia na terenie szpitala). Wszystko zależy od  polityki szpitala.

4. ubranie na zmianę
Bynajmniej nie sugeruję, żeby uprawiać jakąś rewię mody. Ale dla młodych tatusiów poród to również stres. Czasami po całej akcji porodowej i tych kilkunastu godzinach fajnie jest przebrać się chociaż w świeży i pachnący T-shirt. Będziecie trzymali już na rękach swoje długo wyczekiwane niemowlę - wydarzenie bez precedensu, więc wszystko powinno być odświętne. Nie mówię już o pozowaniu do pierwszych rodzinnych zdjęć :)

5. Aparat
Definitywnie mus! Pierwsze zdjęcia ukochanego bobaska są bezcenne. Z dumą będziecie pokazywali je wszystkim w koło. I z sentymentem wracali do nich już po kilku miesiącach, gdy wasze kochane maleństwo w coraz mniejszy stopniu będzie podobne do tego noworodka w pierwszym dniu jego życia.

6. Telefon
Babcie, ciocie, dziadkowie, wszyscy będą czekali na informację o narodzinach Waszego Maleństwa. Nie zapomnijcie podzielić się z nimi tą radosną wiadomością.

7. Pieniądze
Sprawdźcie przed porodem akceptowany przez szpital sposób płatności za usługi odpłatne (salę jednoosobową, indywidualną opiekę położnej, znieczulenie etc.), jeżeli macie zamiar z nich skorzystać. Przygotujcie odpowiednią kwotę w gotówce lub wolne środki na koncie bankowym do szybkiej wypłaty.

8. Drobne monety
Na terenie szpitali są różnego rodzaju pochłaniacze monet - automaty do kawy, automaty z napojami, słodyczami, a czasami nawet telewizory na monety. Warto mieć z sobą pewien zapas "miedziaków", żeby o północy nie szukać gdzie by tutaj rozmienić 100 zł na kawę.

9. Gazeta/tablet
W pewnych fazach porodu tatusiowi nie pozostaje nic innego, jak czekać i wspierać dobrym słowem. Przyda się więc coś, co zajmie czas i uwagę. Gazeta, książka, tablet mogą nam "umilić" oczekiwanie na nadejście naszego bobaska na świat.

I to chyba wyczerpuje temat wyprawki dla taty. Bycie ojcem na szczęście nie wymaga dodatkowego ekwipunku, wyposażenia itp. :)
Kliknij na link poniżej aby pobrać checklistę do wydrukowania:

Wyprawka dla taty - checklista do pobrania 

Na koniec jeszcze jedna rzecz, która co prawda nie mieści się w haśle "wyprawka dla taty", ale może nie być miejsca na nią w innych postach... Chodzi mianowicie o prezent od ojca dziecka dla matki dziecka będący podziękowaniem za jej trud narodzin dziecka, z angielska nazywany push gift lub baby mama gift . Wydaje mi się, że ze strony polskich młodych mam takiego powszechnego oczekiwania otrzymania prezentu nie ma. Narodziny dziecka są cudem i prezentem same w sobie. Niemniej jednak uważam to za miły akcent.Oczywiście decyzję pozostawiamy tatusiom!
Co się daje na taki prezent? Za czasów moich rodziców były to podobno albo futra albo brylanty. Współcześnie króluje zdecydowanie biżuteria.

2 komentarze :

  1. Położne w szkołach rodzenia zalecają też termos z kawą, żeby co chwila nigdzie nie latać... :)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...