26 października 2012

Jaki fotelik samochodowy kupić dla niemowlaka?O foteliku samochodowym wspomniałyśmy krótko w kontekście wyjścia z dzieckiem ze szpitala i pierwszej podróży do domu. Temat dotyka jednak kwestii najistotniejszej, czyli bezpieczeństwa naszego malucha. Uznajemy więc, że wymaga rozwinięcia, co niniejszym czynimy. 
Powtórzymy raz jeszcze: fotelik samochodowy to absolutna konieczność ze względu nie tylko na przepisy ruchu drogowego (art. 39 i 45 kodeksu drogowego, wysokość mandatu za złamanie przepisu: 150 zł plus 6 punktów), ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo naszego maluszka. 

Wśród producentów fotelików od 0 kg znajdziecie następujące marki:
Maxi Cosi, Recaro, Emmaljunga, Romer, PegPerego, BeSafe, Teutonia, X-lander, Concord, Britax, Graco, Inglesina, Bebecar, Caratero, Cybex, Chicco.

Wszystkie foteliki dla najmłodszych dzieci obligatoryjnie montowane są tyłem do kierunku jazdy albo na tylnej kanapie samochodu, albo na przednim fotelu pasażera pod warunkiem, że istnieje możliwość wyłączenia poduszek powietrznych. Fotelik może być montowany za pomocą 3-punktowych pasów bezpieczeństwa lub na bazie IsoFix, która uznawana jest za najbezpieczniejszy sposób montażu. 
O tym, jak prawidłowo zamontować fotelik dowiecie się na stronie Pierwszy Fotelik.

W większy fotelik dziecko przesiada się dopiero, gdy stabilnie siedzi czyli ok. 9-12 miesiąca lub po osiągnięciu wagi odpowiedniej dla większych fotelików (w fotelikach od 0kg można z reguły przewozić dzieci ważące max 13kg).

Zanim wybierzecie się po fotelik do sklepu odpowiedzcie sobie na poniższe pytania:
  1. Czy, jak często i na jakie odległości fotelik będzie pełnił funkcję nosidełka do przenoszenia dziecka? Im częściej i na większych dystansach, tym większą uwagę zwróćcie na wagę samego fotelika. Maluchy dość szybko dobijają do 4, 6 i 8 kilogramów, a noszenie 10 i więcej kilogramów w jednej ręce jest sporym wyzwaniem (zwłaszcza po schodach).
  2. Jaki budżet możecie przeznaczyć na fotelik? Znajdziecie już i taki za 100 zł i za 1500 zł (choć pewnie i droższe bez większego trudu).
  3. Czy Twój samochód posiada mocowanie IsoFix?
  4. Jaki model wózka dla dziecka zakupicie? I czy istnieje możliwość montażu wybranego fotelika samochodowego na stelażu wózka?
Nie podejmujemy się rekomendacji najlepszego fotelika na rynku. 
Podzielimy się jednak z Wami sugestiami co do parametrów, cech produktu, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie fotelika. Oto one:
  1. aktualny wynik w testach bezpieczeństwa (Pierwszy Fotelik , ADAC)
  2. waga 
  3. sposób montażu w samochodzie
  4. możliwość zdjęcia i wyprania obicia
  5. możliwość i sposób montażu na stelażu wózka dziecięcego.
Pamiętajcie, że tylko dobry fotelik i jego prawidłowy montaż zapewnią bezpieczeństwo naszemu dziecku. Koniecznie upewnijcie się, że potraficie prawidłowo zamontować fotelik w Waszym samochodzie, zanim wsadzicie do niego najmłodszego i najważniejszego pasażera:)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...