2 lutego 2015

Taxi z fotelikiem dla dziecka

Czas zimowych ferii... dla jednych śnieżne szaleństwo, dla innych przyjemne słoneczne dalekie wojaże. Przy okazji podróży z dziećmi, nie mogę się powstrzymać, żeby nie poruszyć tematu przewożenia dzieci w taksówkach.
Zazwyczaj poruszam się z dziećmi własnym samochodem. Zakup konkretnego modelu fotelika dla dziecka na każdym etapie jego życia był decyzją dokładnie przeanalizowaną i przemyślaną, w szczególności z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka. Wszędzie trąbią o bezpieczeństwie dzieci, wlepiają mandaty za przewożenie dziecka bez fotelika... a tymczasem w majestacie prawa w taksówkach dzieci przewozi się bez fotelików. Zgodnie z art. 39 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym obowiązek przewożenia dziecka do lat 12 w foteliku nie dotyczy m.in. przewozu dziecka taksówką. Dlaczego? Czym jazda w taksówce różni się od jazdy innym samochodem? Śmiem twierdzić nawet, że rodzic za kierownicą jest niejednokrotnie bardziej odpowiedzialnym kierowcą niż przypadkowy taksówkarz (z pełnym szacunkiem oczywiście do wszystkich kierowców taksówek). Reasumując, bulwersuje mnie fakt, że taksówki w zakresie dbałości o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży zostały przez ustawodawcę wyjęte spod prawa i zwolnione niejako z odpowiedzialności za najmłodszych pasażerów.Ok. Prawo prawem. Ale żyjemy jednak w takim świecie, że wydaje się że nie ma usługi, która nie została jeszcze zaproponowana, nie jest dostępna na rynku. Ograniczona podaż może co najwyżej zawyżać cenę usługi.
Byłam już prawie bliska poradzenia sobie z problemem. Udało mi się znaleźć nazwy korporacji, które oferują możliwość zamówienia taksówki z fotelikiem. Wydawałoby się, że problem rozwiązany... Wydawałoby się... Po kilku telefonach okazało się, że żadna z korporacji nie jest w stanie zorganizować w ciągu 9 godzin przed planowaną podróżą pojazdu z 2 dziecięcymi fotelikami. Faktem jest, że mieliśmy dodatkowy wymóg w postaci modelu samochodu, żeby zmieściły się nasze wakacyjne bagaże. Ale u licha, przez 9 h chyba da się w największym mieście w Polsce znaleźć i jedno i drugie... Po kilku telefonach byłam w stanie zgodzić się już na jeden fotelik wyłącznie dla młodszej córki. Ale również poszukiwania okazały się bezskuteczne. Nie udało się...
Nie rozumiem na czym polega problem. Będąc na wakacjach za granicą w małej lokalnej wypożyczalni samochodów w ciągu 10 minut podstawili mi samochód z 2 dziecięcymi fotelikami dostosowanymi do wieku dziecka. Tam można, a u nas nie? Dlaczego?

W tym jedynym przypadku zgadzamy się na bezpośrednią reklamę. Jeżeli znacie i sprawdziłyście korporację taksówkową, która daje możliwość zamówienia taksówki z dziecięcym fotelikiem z wyprzedzeniem nie dłuższym niż 12h, prośba o kontakt na naszego maila wraz z podaniem:
1. nazwa korporacji taksówkowej
2. zasięgu terytorialnego działalności korporacji taksówkowej
2. nr telefonu
3. maksymalnej ilość fotelików dziecięcych w samochodzie
4. maksymalnego czas oczekiwania na taksówkę z fotelikiem
5. opłaty za usługę.
Postaramy się opublikować takie dane pod tym postem.

2 komentarze :

  1. Moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie. Dla mnie przewóz dziecka to sprawa mega ważna! Mam na tym punkcie lekko mówiąc fioła. Ale to napewno dobrze bo ostrożności nigdy nie za wiele. Teraz znów zmieniłam fotelik na Maxi-Cosi RodiFix z polecenia znajomej która pracowała w firmie zajmującej się produkcją. Z takimi sprawami nie było u mnie żartów nigdy bo jak słyszę o kolejnym wypadku i ofiarach tego zdarzenia to dostaję gęsiej skórki. A z synkiem jeżdżę bardzo często.

    OdpowiedzUsuń
  2. foteliki dla dziecka w taxi to byłby świetny pomysł - każdy kierowca mógłby przecież wozić je przynajmniej w bagażniku ;)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są mile widziane. Reklam jednak nie będziemy publikować :)
Jeśli chcesz z nami współpracować - napisz do nas maila.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...