Za oknem coraz chłodniejsze dni i noce, może w końcu przyjdzie zima. Ostatni dzwonek by pomyśleć, czym okryć nasze Maluszki nocą w okresie zimowym. Moje dzieciaki od 1. miesiąca życia, gdy rożek był już dla nich za mały a niesforne nóżki co chwile go rozkopywały, pakuję do spania w chłodniejszych miesiącach roku w śpiworek. Rozwiązanie to w moim przypadku sprawdzało się idealnie do czasu, gdy dzieci zaczęły chodzić i śpiworek już zbyt ograniczał ich wieczorne i nocne wędrówki po łóżeczku.
Dlaczego śpiworek?
Śpiworek w przeciwieństwie do kołderek i kocyków przez całą noc dokładnie otula nasze pociechy. Nie musimy wstawać, żeby sprawdzić, czy dziecko się nie rozkopało i nie marznie w łóżeczku. Nie ma również ryzyka, że dziecko w niekontrolowany sposób zarzuci sobie kocyk czy kołderkę na głowę i nie będzie sobie w stanie z tym samodzielnie poradzić. Dziecko śpi spokojnie, a my razem z nim :)
Jak więc wybrać idealny śpiworek dla niemowlaka?
1. Rozmiar śpiworka musi być dostosowany do wieku dziecka. Można oczywiście kupić o rozmiar większy, aby służył nam kilka miesięcy dłużej.
2. Grubość śpiworka powinna być dostosowana do pory roku - cieńszy na późną wiosnę i wczesną jesień, cieplejszy na zimę (chyba że mocno ogrzewamy sypialnię dziecka, ale to chyba akurat nie jest najzdrowsze).
3. Zapięcia powinny umożliwiać całkowite rozpięcie i rozłożenie śpiworka by położyć na nim niemowlaka i sprawnie i szybko zapiąć. Z moich osobistych doświadczeń, najlepiej sprawdzały mi się śpiworki, które były zapinane na ramionach dziecka na napy, a dół i boki śpiworka zapinane były jednym suwakiem. Słabo sprawdziły mi się śpiworki, w których zapięcia na ramionach były na rzepy (rozpinany rzep potrafi wybudzić nawet z najgłębszego snu, a raczkujący bobas w kilka sekund wydostaje się z takiego śpiworka) lub były rozpinane jedynie na środku (nie dało się rozłożyć śpiworka i położyć na nim dziecka).
4. Śpiworek powinien być dobrej jakości. Maluszkowi czasami się uleje, czasami się przesiusia. Śpiworek wymaga więc dość częstego prania. Od jego jakości zależy jak długo będzie nam służył.
Osobiście korzystałam ze śpiworków dwóch marek: Bon Dodo i Coolclub. Z tej pierwszej firmy byłam bardzo zadowolona. Śpiworki były grube, materiał nie mechacił się pomimo wielokrotnego prania. Niestety większy w większym śpiworku zapięcie było na rzepy, a nie na napy, co przy moich ruchliwych maluchach okazało się mało praktyczne. Zakupiliśmy wtedy śpiworek marki Coolclub. Niestety jestem już z niego znacznie mniej zadowolona. Materiał się szybko zmechacił, a wypełnienie zbiło.
A Wy korzystacie ze śpiworków dla swoich maluszków? Jakie marki spotkały się z Waszym uznaniem?
Osobiście korzystałam ze śpiworków dwóch marek: Bon Dodo i Coolclub. Z tej pierwszej firmy byłam bardzo zadowolona. Śpiworki były grube, materiał nie mechacił się pomimo wielokrotnego prania. Niestety większy w większym śpiworku zapięcie było na rzepy, a nie na napy, co przy moich ruchliwych maluchach okazało się mało praktyczne. Zakupiliśmy wtedy śpiworek marki Coolclub. Niestety jestem już z niego znacznie mniej zadowolona. Materiał się szybko zmechacił, a wypełnienie zbiło.
A Wy korzystacie ze śpiworków dla swoich maluszków? Jakie marki spotkały się z Waszym uznaniem?
Mamą zostanę za kilka miesięcy, ale zastanawiam sie nad http://www.gro-store.co.uk/
OdpowiedzUsuńFirma wyglada bardzo rzetelnie - maja kilka dostepnych grubosci, w przewodniku mozna sprawdzic jakiej grubosci spiworek powinnismy zamowic oraz jak ubrac dziecko pod spiworek - tak zeby nie bylo mu ani za zimno ani za cieplo (w zaleznosci od temperatury w pokoju - do zamowienia dolaczony jest termometr i przewodnik, ktory pomoze nam to wszystko zorgainzowac), posiadaja wszelkie niezbedne certyfikaty i chyba sa jedyna firma, ktora certyfikuje stowarzyszenie zajmujace sie SIDS
niestety nie znam nikogo kto tych spiworkow uzywal i nie wiem jak wyglada kwestia jakosci i jak znosza czeste pranie (ale opinie jakie znalazlam na internecie sa bardzo pozytywne)
nie jestem tez pewna czy zapinaja sie na rzepy czy napy
Slyszalam tez, ze spiworkow nie docenia sie na poczatku - kiedy dziecko sie jeszcze tak duzo nie rusza i nie rozkopuje
ale jest to z kolei jedyny moment aby dziecko do spiworka przyzwyczaic
pozniej jak zaczyna sie rozkopywac moze byc juz za pozno :-) i dziecko nie bedzie chcialo spac w malej uwiezi ;)
Spiworki te mozna kupic na kilku strnach internetowych polskich
ale ceny sa dosc wysokie
firma ta jednak robi dostawy za 5 funtow od przesylki
teraz jest dosc sporo promocji i sa tez dostepne dwupaki - tak aby miec w zapasie drugi spiworek gdy w nocy zdarzy sie jakies zabrudzenie
koszt dwupaka to okolo 170 pln
Inna firma o ktorej slyszalam to babaluno
te na pewno zapinaja sie na napki
i sa rowniez dostepne w wersji grubszej i cienszej - mozna je znalezc na allegro
osobiscie jednak totalnie nie mam pojecia kiedy zaczac uzywac tego cieplejszego i czy cieplejszy to juz na jesien czy dopiero na zime
bede mama po raz pierwszy i chyba lubie miec takie kwestie zarekomendowane przez produenta
zwlaszcza, ze raczej planje hartowac niz przegrzewac dziecko - takie podobno rzedziej choruja
mieszkalam tez troche czasu w Anglii i naogladalam sie dzieci ktore w takiej porze jak nasza bynajmniej nie maja rajstopek pod spodenkami i nie chodza w zimowych kurtkach pod spiworami, wlozone w wozki
i zaden moj dzieciaty znajomy nie narzekal na czeste chorowania swoich dzieci
tutaj z kolei caly czas slysze o chorujacych maluchac
rozpisalam sie troszeczke :-) temat spiworkow jest przeze mnie po prostu wlasnie mocno sprawdzamy wiec bardzo ucieszyl mnie ten watep :-)
pozdrawiam serdecznie
Magda
Bardzo dziękujemy za komentarz i Twoją opinię.
OdpowiedzUsuńPozwolę sobie jeszcze na kilka słów tytułem uzupełnienia…
Grubość śpiworka to bardzo indywidualna decyzja. Wpływ mają na nią przede wszystkim preferencje dziecka, Twoje własne oraz temperatura otocznia (pokoju), w którym śpi dziecko. Wydaje mi się, że takiego zakupu trudno dokonać z wyprzedzeniem, przed porodem. Mnie zaskoczyła moja „majowa” córeczka, która stópki i dłonie nawet latem miała zimne i wymagała nie mniejszego otulania w domu niż synek urodzony we wrześniu.
Sugestie producentów odnośnie ubierania dziecka pod śpiworek czy grubości śpiworka są cenne, ale nie ma jak instynkt mamy i pilna obserwacja dziecka.
i tu pojawia sie temat, który chyba jeszcze przede mna - instynkt macierzynski :-)
Usuńchciałabym tylko dodać, ze doszły moje gro bagi i posiadają zapięcia na napki :-)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Magda
witam:)
OdpowiedzUsuńja też jeszcze czekam na rozwiązanie, ale już zaopatrzyłam się w śpiworek marki F&F. Jest z bardzo dobrej bawełny, wypełniony oczywiście jakąś włókniną no i ma napy. Jeszcze nie był prany,więc nie wiem,jak się sprawdzi, ale wygląda bardzo "porządnie". Cena wyjściowa w porównaniu do innych marek, np. Mother Care czy C&A jest niższa, bo ok.60-80 zł, a i często są w promocji, więc tym bardziej postanowiłam zakupić go:) no i jest z Kubusiem Puchatkiem:p
pozdrawiam,
Ola